Avrupa

Yunanistan'da araba yolculuğu | İpsala'dan Selanik'e nereleri gezmelisiniz?

Güneş bulutların arasından gizlice gülümsüyor ve bize uzun zamandır beklediğimiz yazın yaklaşmakta olduğunu hatırlatıyor.

Eğer yazı Ege’de ve mavi-beyaz düşlüyorsanız Kuzey Yunanistan’ı beğenmemenize imkan yok. Manzaralar ve renkler ziyaretçileri kendine hayran bırakan cinsten: derin yeşiller plajlarda altın kumlarla buluşuyor ve onlara mavinin binbir tonu eşlik ediyor.

Uzman görüşü...

Bu yazımızda bize, Yunanistan’ın kuzeyinde bulunan bir başka şehir olan Drama’da doğup büyümüş ve bölgeyi çok iyi bilen Vasiliki Theodoridou yardımcı oldu. İşte onun verdiği bilgiler ışığında, arabayla İstanbul’dan kolaylıkla ulaşabileceğiniz Kuzey Yunanistan şehirleri sizlerle…

Alexandroupoli - Dedeağaç

1/2

Sınırı geçtikten sonra yaklaşık 45-50 dakika içinde varacağınız ilk şehir olan Alexandroupoli, Yunanistan’ın Evros ilinde bulunuyor. Doğası ve zengin bitki örtüsü sizi her gelişinizde ilk gelişinizmiş gibi etkileyecek bir manzaraya sahip.

Yunanistan’ın merkezine uzak olmasından dolayı bir mücevher gibi el değmeden kalmış Alexandroupoli nam-ı diğer Dedeağaç oldukça otantik kasaba. Aynı zamanda bir öğrenci şehri olan Alexandroupoli sahilde olmasının avantajını kullanarak her yıl özellikle Türkiye’den, Bulgaristan’dan ve Sırbistan’dan turistleri ağırlıyor.

Mağazalar, restoranlar, kafeler ve barlar konusunda da oldukça geniş bir skala sunan kasaba Yunan konukseverliğinin vücut bulmuş hali.

Ülkemizden kolay ulaşım sağlanması, güzel sahil şeridi, Samothraki yani Semadirek adasına limandan kalkan motorlarla ulaşabilme imkanı ile Alexandroupoli, Yunanistan’da hem kasaba hem ada tatili için sessiz, sakin ve alternatif bir seçenek.

Otelleri - Alexandroupolis

847 Oteller
Fiyatları gör

Samothraki - Semadirek Adası

1/2

Yunanistan’ın keşfedilmemiş zenginliklerinden bir başkası olan Samothraki, zengin bir geçmişe ve buna paralel olarak benzersiz bir güzelliğe sahip. Adanın her yeri “gizli” hazinelerle dolu ve sizi onları keşfetmeye davet ediyor.

Eşsiz plajlarıyla ve doğal güzellikleriyle alışılmadık bir tatil deneyimi sunan Semadirek Adası’na Alexandroupoli yani Dedeağaç’tan kalkan vapurlarla ulaşabilirsiniz. Adayı keşfetmek içinse ihtiyacınız olan tek şey iyi bir çift yürüyüş ayakkabısı ve bir kaç iyi arkadaşınız. Size bu adayı sevdirecek olan her şeyi gizemli tepelerin zirvesinde bulacaksınız.

Otelleri - Samothraki Island

239 Oteller
Fiyatları gör

Kavala

1/2

Kuzey Yunanistan’ın Monte Carlo’su olan fotoğrafik Kavala şehri yaz aylarında gelen ziyaretçilerinin kalbinde özel bir yer edinerek onları uğurluyor. Şehir – dağ – deniz üçlüsünü harika bir uyumla buluşturan Kavala adeta doğal yapım bir amfitiyatro gibi. Kentte gezinti yaparken her adımınız farklı manzaralara sahne olacak ve tarihten değişik anlar bir piyes misali gözünüzde canlanacak.

Eski şehir, Kavalalı Mehmet Ali Paşa tarafından yaptırılan İmaret, neoklasik binalar, deniz feneri ve plajlar şehrin genel görüntüsüne ilginç bir hava katıyor. Ilık rüzgara karşı şezlongunuzda uzanırken leziz bir kokteyl yudumlamak isterseniz Ammofoloi bölgesinde altın renkli kumsallara eşlik eden beach barlar bulabilirsiniz.

Thassos - Taşöz Adası

1/2

Mutlaka bulunmanız gereken bir diğer Kuzey Yunanistan destinasyonu hiç şüphesiz ki Thassos yani Taşöz Adası. Bu aday gitmek için sebepleri şöyle sıralayalım: berrak sular, plajların çeşitliliği, kolay erişilen yeşil alanlar ve uygun fiyatlı konaklama imkanları.

Bir Ege tatili için gereken her şeyi Thassos’un ufak kasabalarında çok rahat bulabilirsiniz. Kavala limanından sadece bir kaç saatte ulaşabileceğiniz ada, hem aileler için hem de romantik kaçamaklar için ideal bir rota. Mavi ve bozulmamış plajları, zengin doğası, sakinliği ve huzurlu kasaba yaşantısıyla Thassos sizi de cezbedecek ve kışın yorgunluğunu unutturacak.

Otelleri - Thassos Island

3603 Oteller
Fiyatları gör

Metamorfosis - Halkidiki

1/2

Beyaz ve altın kumlu plajları, ormanları, yer yer tenha yer yer kozmopolit mekanları ve dağları ile Halkidiki, Kuzey Yunanistan’da yaz tatili için ideal bir yer. 3 ayaklı bir yarımada olan Halkidiki’de pek çok ufak kasaba ve sayısız plaj bulunuyor.

Özellikle Maldivleri andıran manzaralar çizen Halkidiki’nin en çok ziyaretçi çeken kasabaları Neos Marmaras, Ammouliani Adası, Pefkohori, Hanioti, Vourvourou, Afytos, Sithonia, Nikiti, Sarti ve Ouranoupolis. Bu bölgelerden hangisini keşfetmeye karar verirseniz verin her birinde Ege’nin muhteşem güzelliklerine şahit olacak ve unutulmaz anlar yaşayacağınıza garanti veriyoruz.

Otelleri - Selanik

7229 Oteller
Fiyatları gör

Thessaloniki - Selanik

1/2

Yavaş tempoda, kalabalık kafeler, ünlü susamlı çörekler -aslında simit desek daha doğru olur çünkü bildiğimiz simidin aynısı- Arnavut kaldırımlı sokaklar, muhteşem plajlar ve keşfedilecek koskoca bir Selanik… 3000 yıllık bir geçmişe sahip olan Thessaloniki’de gezip görecek, tadına bakacak, keyfini çıkaracak, koklayacak ve hissedecek o kadar çok şey var ki hangisiyle başlasak bilemiyoruz.

Yunanistan’ın kültürel başkenti olarak kabul edilen Selanik’te çok sayıda müze ve sanat galerisi bulunuyor ayrıca her gün farklı bir kültürel etkinlikle şehir hiç uyumuyor desek yeridir. Atatürk Müzesi, Beyaz Kule, Arkeoloji Müzesi şehrin mutlaka görmeniz gereken yerlerinden. Geniş alışveriş caddeleri ve rıhtımıyla İzmir’i andıran Selanik’in ünlü olduğu bir başka şey ise hareketli gece hayatı. Bir kez gittikten sonra bu yetmedi bir daha gelelim diyeceğinize eminiz.