AvrupaÖzel GünlerŞehir İçinde

Yılbaşı Tatili Avrupa: Popüler Şehirlerdeki Kutlamalar ve Otel Fiyatları

By , 27/11/2015

Yılbaşı tatili için ne yapacağınıza hala karar veremediniz mi? O zaman bu yazımız sizin için! Kim yılın en büyük kutlamasını evde televizyon izleyerek geçirmek ister ki? O halde sizi yılbaşı tatili kutlamalarının Avrupa’daki merkezlerine davet ediyoruz!


Roma

yılbaşı tatili - roma

(c) Giuseppe Cammino

Roma yani Ebedi Şehir… Her yeri tarih ve görkemle dolu olan bu şehirde yeni yıla girmek de, ihtişamla dolu bir deneyim. İtalyanlar her şeyin gürültülü olmasını severler, bu demek oluyor ki, şehrin her yerindeki ışıltılı havai fişek gösterilerini görmeye hazır olun!

Şehrin en büyük partisi Piazza Del Popolo’da yapılıyor ancak Kolezyum ve Piazza Novana gibi noktaları da mutlaka görmelisiniz. Ne de olsa gece uzun, parti daha da uzun… Buon anno!

Otel fiyatlarına bak!
  • trivago’nun verilerine göre Avrupa’nın en ilgi gören şehirlerinden biri olan Roma’da 31 Aralık – 2 Ocak tarihleri arasında ortalama yılbaşı tatili otel fiyatı: 161 €

Londra

yılbaşı tatili - londra

(c) Melinda Nagy

Dünya başkentlerinden biri olarak kabul edilen Londra’da kutlamaların merkezi tabii ki Thames nehri kıyısı. Saatler tam 12’yi gösterdiğinde şehre özel hazırlanan havai fişekler ateşleniyor ve London Eye (büyük dönme dolap) adeta bir ateş çemberine dönüşüyor.

Havai fişekleri izlemek değil içinde olmak istiyorsanız, Thames nehri üzerinde bir kayık kiralayabilirsiniz. Yılın ilk gününü akşamdan kalma bir şekilde geçirmek istemiyorsanız yeni yıl kutlamalarının devam ettiği geçit törenine katılabilirsiniz.

Dansçı, müzisyen, akrobat ve aktörlerin buluştuğu geçit töreni Piccadilly Circus’dan Parlamento Binası’na kadar devam ediyor. Happy New Year!

Otel fiyatlarına bak!
  • trivago’nun verilerine göre, İngiltere’nin başkenti Londra’da 31 Aralık – 2 Ocak tarihleri arasında ortalama yılbaşı tatili otel fiyatı: 224 €

Yılbaşı planlarınız için ilhama mı ihtiyacınız var?

Avrupa’nın En İlginç Noel Pazarları


Berlin

yılbaşı tatili - berlin

(c) visitBerlin, Wolfgang Scholvien

Yılbaşı çoşkusunu geniş gruplarla paylaşmak istiyorsanız adresiniz Berlin’deki Brandenburger Tor olmalı. Avrupa’nın en büyük açık hava partisinin yapıldığı Berlin’de, her yıl bir milyondan fazla insan Pariser Platz’da yapılan geri sayıma katılıyor.

Yiyecek ve içecek seçenekleri sunan sayısız çadırın bulunduğu kutlama alanına giderken yanınıza bir şişe şampanya ve bardak almanızı öneririz. Çünkü bir çok insan saat 12’yi vurduğunda kendi şampanyasını patlatıyor ve etrafındaki diğer insanlarla paylaşıyor.

Muhteşem havai fişekler altında ışıl ışıl olan Berlin’de parti için tek seçenek tabii ki bu değil. Şehrin her yerindeki barlar, sabahın ilk ışıklarına kadar eğlenceye ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Frohes neues Jahr!

Otel fiyatlarına bak!
  • trivago’nun verilerine göre, Berlin’de 31 Aralık – 2 Ocak tarihleri arasında ortalama yılbaşı tatili otel fiyatı: 161 €

Prag

yılbaşı tatili - prag

(c) hypotekyfidler.cz

Altın şehir Prag’da yılbaşı kutlamak neredeyse her insanın isteyebileceği bir deneyim desek yeridir. Eğer gerçek bir kutlama yapmak istiyorsanız, havai fişek gösterilerini izlemek için Karluv Most nam-ı diğer Karl Köprüsü üzerinde pozisyon almanızı öneririz.

Havai fişeklerinin yanı sıra Prag Kalesi’nin de buradan muhteşem göründüğünü söylemeliyiz. Ayrıca eski şehrin meydanında ve Wenceslas Meydanı’nda da kutlamalar yapılıyor. Sevdiklerinizle başbaşa daha özel bir kutlama yapmak istiyorsanız geniş restoran seçenekleri sizi bekliyor.

Bir çok restoranın düzenlediği her şey dahil yılbaşı yemeklerine katılabilir, yerel lezzetler ve içkiler eşliğinde gecenizi taçlandırabilirsiniz. Šťastný nový rok!

Otel fiyatlarına bak!
  • trivago’nun verilerine göre, Prag’da 31 Aralık – 2 Ocak tarihleri arasında ortalama yılbaşı tatili otel fiyatı: 262 €

Moskova

yılbaşı tatili - moskova

(c) Igor Gorshkov

Moskova, Rusya’nın güzel başkenti, mükemmel bir kış destinasyonu olması yanı sıra harika bir kutlama şehri. Özellikle Aralık ve Ocak aylarında yoğun kar yağışı alan Moskova’da kendinizi masallardaki karlar ülkesine benzer bir atmosferde bulmanız gayet olası.

Moskova’daki kutlamaların merkezi hiç şüphesiz Kızıl Meydan. Şehre özel hazırlanmış havai fişek gösterisi altında dans eden ve içkilerini yudumlayan kalabalığın arasında kaybolabilirsiniz. Rusların parti ve eğlenceyi çok sevdiklerini artık tüm dünya biliyor. Yılın en özel gecesinde ise eğlence sınırsızca yaşanıyor. С Новым Годом! (S Novym Godom!)

Otel fiyatlarına bak!
  • trivago’nun verilerine göre, Moskova’da 31 Aralık – 2 Ocak tarihleri arasında ortalama yılbaşı tatili otel fiyatı: 90 €

Viyana

yılbaşı tatili - viyana

(c) Pavel Losevsky

Her yıl takvimler 31 Aralık’ı gösterdiğinde Viyana’nın tarihi semtleri büyük bir parti alanına dönüştürülüyor. Öğleden sonra 2’de başlayan parti sabahın ilk ışıklarına kadar devam ediyor. Yaklaşık 12 tane büyük mekanın bulunduğu parti alanında konserlerden dans gösterilerine bir çok etkinlik bulabilirsiniz.

Belediye binası ve Prater eğlence parkı arasında kalan bölümde (ve tabii ki şehrin bir çok yerinde) DJ performansları yakalayabilir, Stephanplatz’daki ışıklandırmalar altında harika fotoğraflar çekebilirsiniz. Viyana’da Aralık ayı sıcaklık ortalamasının -3 ile 2 derece arasında olduğunu göz önünde bulundurursak, sıcak şarap içinizi ısıtmanıza yardımcı olabilir!

Gecenin en önemli bölümü olan havai fişek gösterilerini ise Prater eğlence parkının içinde bulunan büyük dönme dolabın bir kabininden izlemenizi tavsiye ediyoruz. Guads neis joa!

Otel fiyatlarına bak!
  • trivago’nun verilerine göre, Avusturya’nın başkenti Viyana’da 31 Aralık – 2 Ocak tarihleri arasında ortalama yılbaşı tatili otel fiyatı: 218 €

Amsterdam

yılbaşı tatili - amsterdam

(c) Kavalenkava Volha

Avrupa’nın parti başkenti olarak bilinen Amsterdam’ın bu listemizde olması kaçınılmazdı. Özellikle sınır tanımayan eğlence anlayışıyla Flemenk başkenti, yıllardır bu ününü yılbaşı kutlamaları için de sürdürüyor. Kutlamaların merkezi aslında şehrin her yeri diyebiliriz.

Sayısız restoran, gece kulübü, bar ve şehrin kanallarında toplanan bir çok insan gecenin zirvesi olan havai fişek gösterileri öncesi geceye ısınıyorlar. Leidseplein meydanı, Rembrandtplein meydanı, Nieuwmarkt ve Dam meydanı ise geniş kitlelerin toplanarak partilediği lokasyonların başında geliyor.

Havai fişekleri daha sakin bir yerden izlemek istiyorsanız kanalların üzerinde bulunan sayısız köprüden birine gidebilirsiniz. Gelukkig Nieuwjaar!

Otel fiyatlarına bak!
  • trivago’nun verilerine göre, Amsterdam’da 31 Aralık – 2 Ocak tarihleri arasında ortalama yılbaşı tatili otel fiyatı: 249 €

 


Paris

yılbaşı tatili - paris

(c) Andrea Izzotti

Paris’de yılbaşı dediğimizde aklınızda şöyle bir fotoğraf canlandı değil mi: Elinizde şarap kadehleri, arkada ışıl ışıl Eyfel Kulesi ve muhteşem havai fişekler, siz sevdiğinizin yanağına bir öpücük kondururken… Öyleyse acilen Aşıklar Şehrine iki bilet ve mükemmel bir otel odası lütfen! Eyfel Kulesi’nin yanı sıra, Champs-Elysées bulvarı ve Arc de Triomphe ya da Türkçe adıyla Zafer Takı da kutlamaların Paris’teki en önemli merkezlerinden.

Saatler gece yarısını vurduğunda havai fişeklerin hemen ardından başlayan eşsiz ışık gösterisini kaçırmayın deriz. Daha özel bir kutlama yapmak istiyorsanız Montmartre tepesi’nden tüm Paris’i panoramik bir şekilde izleyebilirsiniz. Bonne année!

Otel fiyatlarına bak!
  • trivago’nun verilerine göre, Aşıklar Şehri’nde 31 Aralık – 2 Ocak tarihleri arasında ortalama yılbaşı tatili otel fiyatı: 183 €

 


Barselona

yılbaşı tatili - barselona

(c) vichie81

Yüzü Akdeniz’e bakan en güzel şehirlerden biri olan Barselona’da kutlamaların merkezi şehrin her yeri. Aralık ayı sıcaklık ortalaması 12 derece civarında olan ve diğer Avrupa şehirlerine göre oldukça ılık olan Barselona sadece bu yüzden bile tercih edilebilir.

Yılbaşı etkinliklerine bakacak olursak, özellikle yıldızlı gökyüzü altında havai fişekleri izlemek Barselona’da bir başka. Barselona’lıların çok enteresan bir geleneği var: Saatler tam 12’yi gösterdiğinde kiliselerin çanları 12 kez çalıyor ve herkes her çalışta ağzına bir üzüm tanesi atıyor. Bu üzüm yeme merasiminin yıl boyunca şans getireceğine inanılıyor.

Kutlamanıza Las Rambla Caddesi’nde ya da Barceloneta bölgesi sahilinde devam edebilirsiniz. Feliz Año Nuevo! Feliç Any Nou!

Otel fiyatlarına bak!
  • trivago’nun verilerine göre, dünyanın en ünlü Katalan şehrinde 31 Aralık – 2 Ocak tarihleri arasında ortalama yılbaşı tatili otel fiyatı: 183 €

Yılbaşı tatili için nereye gidiyorsunuz? Yorum bırakın!