Tüm DünyaÖzel Günler

Onur Haftası'nı Kutlamak İçin En İyi 10 Şehir

Yazan: , 07/07/2015

Her yıl Haziran ayı, LGBTİ Onur ayı olarak tüm dünyada festivaller ile kutlanıyor. Dünyanın değişik bölgelerinden pek çok şehirde renk, müzik ve eğlence dolu geçit törenleri düzenleniyor. Ancak bazıları var ki, katılımcı sayısı ve yapılan organizasyonun büyüklüğüyle diğer şehirlere fark atıyor. İşte kuzey, güney, doğu, batı demeden dünyanın en büyük onur haftası yürüyüşleri!


San Francisco

[caption id="attachment_1386" align="alignnone" width="1024"]sanfrancisco - onur haftası cc: Joe Parks – flickr[/caption]

ABD’nin LGBTİ başkenti olarak kabul edilen şehir dünyanın en büyük geçit törenlerinden birine ev sahipliği yapıyor. Genellikle Haziran ayının son haftası gerçekleşen törene ülkenin pek çok yerinden binlerce insan katılıyor. Castro bölgesi, mağazalar, barlar, gece kulüpleri ve restoranlarıyla LGBTİ topluluğunun merkezi niteliğinde. Ayrıca geçtiğimiz günlerde tüm ülkede yasallaşan eşcinsel evlilikler ile birlikte gelecek sene San Francisco nasıl olacak tahmin bile edemiyoruz! Eşsiz bir deneyim ve sınırsız eğlence istiyorsanız San Francisco yürüyüşü bunu garantiler nitelikte.

San Francisco fiyatlarını gör!


Madrid

[caption id="attachment_1388" align="alignnone" width="1024"]madrid - onur haftası cc:Madridfree.org[/caption]

Dünyanın LGBTİ başkentlerinden biri olarak kabul edilen Madrid, eğlence ve renk dolu festival tadında bir Onur Haftası vaad ediyor. Chueca bölgesi, etkinliklerin merkez noktası. Anlaşılan İspanyollara, 2007’de 2.3 milyon kişinin katılımıyla rekor kırılan yürüyüş yetmemiş ve 2017’de yapılması planlanan WorldPride’da yeni bir rekor kırmak istiyorlar. Şimdiden takvimlerinizi işaretleseniz iyi olur!

Madrid otel fiyatlarını gör!


Berlin

[caption id="attachment_1404" align="alignnone" width="899"]berlin - onur haftası cc: Berolino – flickr[/caption]

Almanya’nın özgürlük, anlayış ve gece hayatının merkezi olan Berlin’in bu listede olması elbette ki şaşırtıcı değil. Uzun yıllardır LGBTİ topluluğunun merkezi konumunda olan Schöneberg’de çok sayıda bar, restoranlar ve kulüpler bulabilirsiniz. Haziranın son haftası yapılan etkinliklerin yanı sıra pek çok eğlenceli aktivite, sergi ve film festivalleri yakalayabilirsiniz. Berlin’i ziyaret etmek için daha iyi bir vakit olamaz!

Berlin otel fiyatlarını gör!


Barselona

[caption id="attachment_1402" align="alignnone" width="1024"]barcelona - onur haftası cc: Ligia Roca – flickr[/caption]

Barselonalılar açık ve hoşgörülü insanlar. Bu özelliklerinden dolayı Avrupa’da yapılan en büyük Gay Pride’lardan birine ev sahibi oldukları için de çok memnunlar. Barselona’da kutlamaların merkezi olan Avenida Reina Maria Cristina. Kutlamalar cumartesi öğleden sonra başlıyor ve ertesi güne kadar devam ediyor. Eixample bölgesi, özellikle Balmes, Aragon, Count of Urgel ve Gran Via de las Cortes sokaklarında LGBTİ topluluğuna hitap eden bir sürü bara, restorana ve kulüplere sahip.

Barselona fiyatlarını gör!


Sao Paolo

[caption id="attachment_1400" align="alignnone" width="1024"]saopaolo - onur haftası cc: Ben Tavener – flickr[/caption]

Sao Paulo, sadece Brezilya’nın finansal başkenti değil aynı zamanda Latin Amerika’nın en önemli LGBTİ merkezi. 2006’daki kutlamalara 2.5 milyondan fazla kişi katılarak adeta rekora imza atmışlar. Brezilya’nın en önemli parçalarından biri olan festival kültürü, kıtanın en büyük Onur Haftası kutlamalarıyla birlikte devam ediyor. Özellikle Paulista Bulvarı civarları kutlamaların en can alıcı noktası.

Sao Paolo fiyatlarını gör!


Amsterdam

[caption id="attachment_1398" align="alignnone" width="1024"]amsterdam - onur haftası cc: FaceMePls – flickr[/caption]

Amsterdam’ın listemizde neden yer aldığını tahmin etmek zor değil. Avrupa’nın hatta belki de dünyanın en mutlu şehirlerinden biri olan Amsterdam’ın gerçekten eşsiz bir ortamı var. Şehir olarak LGBTİ geçmişi en eskiye dayanan şehirlerden bir tanesi. Temmuz – Ağustos arası yapılan kutlamalar hemen hemen tüm şehre yayıldığı için özellikle bir adres vermek zor. Kanallarında gezen rengarenk tekneleri ve eğlencenin tavan yaptığı partileriyle Amsterdam tam bir hoşgörü cenneti.

Amsterdam otel fiyatlarını gör!


Paris

[caption id="attachment_1396" align="alignnone" width="1024"]paris - onur haftası cc:: Maciej Zgadzaj – flickr[/caption]

Aşk Şehri olarak bilinen şehir Paris, Onur Haftası zamanı Özgür Aşk’ın başkentine dönüşüyor. Avrupa’nın en renkli ve en önemli etkinliklerinden biri olan yürüyüş genellikle haziran ayında gerçekleştiriliyor. Place de la Bastille’den başlayarak Republic Meydanı’na kadar devam eden bölgede sabaha kadar dans ve eğlencenin dorukları yaşanıyor.

Paris otel fiyatlarını gör!


Londra

[caption id="attachment_1394" align="alignnone" width="1024"]londra - onur haftası cc: Colm Howard-Lloyd – flickr[/caption]

Dünyanın her ülkesinden insanın yaşadığı Londra da tıpkı pek çok şehir gibi alternatif kültürün ve modernliğin merkezi statüsünde. Londra’da Onur Haftası kapsamında sayısız etkinlik gerçekleştiriliyor. Yürüyüş, şehrin en önemli noktalarından Oxford Sokağı, Piccadilly Circus ve Trafalgar Meydanı gibi pek çok yerden geçiyor. Bunların yanında Soho bölgesi de LGBTİ topluluğunun merkezi konumunda. Özel mağazalar, çok sayıda bar ve kulüp yer alıyor. Londra ve Gay Pride harika bir tatil için mükemmel kombinasyon!

Londra otel fiyatlarını gör!


Sidney

[caption id="attachment_1392" align="alignnone" width="1024"]sidney - onur haftası cc: Robert A – flickr[/caption]

Sidney’deki Mardi Gras festivali Onur Haftası ile birleştirilmiş ve ortaya dünyanın en büyük ve en çeşitli etkinliklerinden biri ortaya çıkmış. Zaten Sidney’in dünyanın en önemli LGBTİ merkezlerinden biri olduğunu göz önünde bulundurursak bu durum çok da şaşırtıcı görünmüyor. 1960’lı yıllardan itibaren Oxford Caddesi etrafında toplanan LGBTİ topluluğu artık tüm şehre yayılmış durumda. Mardi Gras ve Gay Pride’ın birlikte kutlanmasından daha renkli ne olabilir ki?

Sidney otel fiyatlarını gör!


Dublin

[caption id="attachment_1390" align="alignnone" width="1024"]dublin - onur haftası cc: Daniel Dudek-Carrigan – flickr[/caption]

Geçtiğimiz yıl referandum ile eşcinsel evliliği kabul eden İrlanda, her ne kadar bir LGBTİ başkenti gibi gözükmese bile bu konudaki hoşgörü ve özgürlükçü yapıya sahip olduğunu tüm dünyaya gösterdi. Dublin’deki LGBTİ topluluğu son derece rahat ve özgür olduğu için şehirde özel bir bölgeleri yok. Dublin bu senenin popüler Onur Haftası ve LGBTİ destinasyonlarından biri.

Dublin otel fiyatlarını gör!


Kapak Fotoğrafı
cc: Shinya Suzuki – flickr

Onur haftası kutlamalarına hangi şehirde katılmak isterdiniz?