Anadolu

Kozaklı termal oteller | Nevşehir'in gizli termal cennetini keşfedin

Kozaklı, Nevşehir’in kuzeyinde keşfedilmeyi bekleyen termal bir cennet...

Aslında, yolu Nevşehir’e düşenlerin gideceği adresler bellidir: Acıgöl veya Derinkuyu’dan başlanır ve oradan sırasıyla Ürgüp, Avanos ve Hacıbektaş’a gidilir. Halbuki rotanızı biraz daha genişleterek sağlık turizminin ülkemizdeki önemli noktalarından birine ulaşabilirsiniz.

Burada yer alan kaplıcalar bir şifa niteliğinde. Sodyum, kalsiyum ve klor içeren A ve C şifalı suyun sıcaklığı 27 ila 93 derece arasında değişiyor. Bu nedenle özellikle romatizmal ağrılar veya cilt sorunları yaşıyorsanız, Kozaklı kaplıcalarının yolunu tutmanızı öneririz. Üstelik henüz popülerliği artmadığı için de epey sakin bir yer burası.

Uzun süredir kafa dinlemek isteyen şehir yorgunlarına sesleniyoruz! İhtiyaçlarınıza hitap edecek donanımlı bir otelde yerinizi ayırtarak tatil planları yapmaya başlayabilirsiniz

Kozaklı’nın termomineral suyu için gidilecek adres

1/3

Türkiye’de radon gazı içeren 14 termal su noktasından biri olan Dadak Thermal Spa & Wellness’a ağrılı romatizmal hastalıklarına çözüm bulmak isteyenler başta olmak üzere sedef hastalığı, böbrek taşı, çocuk felci, kısmi felç, kronik bel ve bacak ağrıları gibi rahatsızlıklardan muzdarip herkes geliyor. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin de hazırladığı raporda ise Kozaklı’nın suyu termomineral: termal ve mineralli su olarak isimlendiriliyor. Bir rivayete göre Kozaklı’nın kaplıcalarından yükselen buhar pamuk kozasına benzediğinden ilçe bugün bu isimle anılıyor.

Konaklama yerinin Amerikan balkonlu standart ve süit odaları, aileler veya arkadaş gruplarına özel üç kişilik ve hatta ranzalı odaları mevcut. Toplam 89 odası bulunan otelde sinema salonları, disko ve sauna olanaklarıyla konukların eğlencesi de düşünülmüş. Toplantı salonarı da bulunan otel, iki-üç günlük iş seyahatleri ve grup organizasyonları için de değerlendirilebilir.

Konaklamanız esnasında Kozaklı’nın civarını mutlaka gezmelisiniz. Buraya kadar gelip de günübirlik de olsa Kapadokya’yı görmemek, bir öğlen yemeğinde testi kebabının tadına bakmamak, peri bacalarının büyüsüne kapılmamak olmaz. Otelde kaldığınız zamanları ise termal suyun olduğu sıcacık havuzlarda vakit geçirebilir, otelin spor salonunda vücudunuza esneklik kazandırabilirsiniz. Burada geçirdiğiniz zaman dilimi size öyle iyi gelecek ki, bundan sonra tatillerinizi yalnızca yaz aylarına sığdırmaya çalışmayacaksınız. Denizin tuzu kadar termal suyun da şifalı etkisini yaşayanlar bu hissi çok iyi bilirler.

Ankara-Kayseri yolundaki Kozaklı’ya ve oradan da Dadak Thermal Spa & Wellness’a araçla ulaşım kolay. Toplu taşımayı tercih edenler Kapadokya’dan düzenlenen otobüs seferlerinden de yararlanabilirler. Yalnız Kozaklı’ya giysi anlamında hazırlıklı gelmenizde fayda var. Zira Nevşehir’in bu ilçesi bir günde dört mevsimi bir arada yaşayabiliyor.

Dadak Thermal Spa & Wellness

Nevşehir
5.1(8 incelemeler)

Kozaklı'da her derde deva termal otel

1/4

Kozaklı’nın merkezinden bir kilometre uzaklıktaki Sanitas Thermal Suites Hotel & Spa, kadın ve erkek konuklara özel iki ayrı havuzu ve aile banyosuyla bölgenin tercih edilenleri arasında. İki odalı aile süitleri, üç odalı süit ve dört odalı kral dairesi seçenekleri de bulunan otelde termal su kullanımı yalnızca ortak alanlarda söz konusu.

Yaşam alanlarıyla tam bir dinlenme merkezi olan Sanitas Thermal, ülkemizde radon gazı içeren 14 termal sudan birine sahip olmasıyla ünlü. Bilenler bilir, Kozaklı’nın termal, yani mineralli suyu aslında florürlü su niteliğindedir. Sıcaklığı 27-93 derece aralığında seyreden suyun Ph değeri ise 6.7-7 olarak dile getiriliyor. Bu da demek oluyor ki, bu sularda yüzmek en çok kas ve kemik rahatsızlıklarına, çeşitli deri hastalıklarına, mide ve bağırsak sorunlarına iyi geliyor. Özellikle büyük şehirlerdeki yaşamın getirdiği stres ve buna bağlı olarak ortaya çıkan fiziksel ve ruhsal yorgunluğu nasıl giderdiğini saymıyoruz bile. Burada geçireceğiniz birkaç günün sonunda cildinizin nasıl kendine geldiğini siz de göreceksiniz.

Spa alanında terleme odası, köpük ve refleksoloji masajları, Türk hamamı ile selülit masajları gibi imkanlar sunan otelin gastronomi alanında da bölgeyi nitelikli bir şekilde temsil ettiğinin de altını çizelim. Otelin 1.000 kişi kapasiteyle özel organizasyonlara imza atan ana restoranında Türk ve dünya mutfaklarından örnekler servis ediliyor. Zengin meyve ve salata büfeleri sağlıklı yaşamı desteklerken, sabah uyandığınızda sunulan bol içerikli kahvaltı büfesi hem farklı damak zevklerine hem de göze hitap ediyor.

Sanitas Thermal & Spa

Nevşehir

Kozaklı’nın şifasını sunan merkezi bir termal otel

1/3

Erciyes’e 90, Kapadokya’ya 60 kilometre mesafedeki Inan Thermal Residence, standart ve süit diye ayırdığı toplam 234 odayla hizmet veriyor. Yarım pansiyon seçeneği bulunan otelin bilhassa açık büfe kahvaltıları bir şölen şeklinde geçiyor. Yöresel lezzetlerin sunulduğu kahvaltı büfesinde taptaze köy ekmeği de servis edilener arasında.

Konumu itibarıyla Türkiye’nin her bölgesinden kolayca ulaşılabilen Kozaklı’nın alametifarikası termal sular oteldeki yoğunluğu açıklar nitelikte. Yüksek tansiyondan göz hastalıklarına kadar pek çok sağlık problemine çözüm arayanların yolunu tuttuğu Inan Thermal Residence’ın termal suyu A ve C sınıfı şifalı sular sınıfında yer alıyor. Yani sodyumlu,kalsiyumlu ve klorlu olarak ayrılıyor.

Bu konaklama merkezinde kapalı termal yüzme havuzunun yanı sıra normal yüzme havuzu da mevcut. Her iki havuz tipi de kadın ve erkek kullanımına özel olarak ayrılıyor. Vücudunuzun dinlenip kendine geldiği otelde Türk hamamı ve sauna gibi aktivitelerden de yararlanmalı, hatta güzel bir masaj yaptırmalısınız. Gitmeden önce masaj için rezervasyon yaptırmayı unutmayın, zira büyük kolaylık oluyor.

Inan Termal Resort & Spa

Nevşehir

Lüks konaklama seçeneği ile Kozaklı'da bir termal otel

1/3

Kozaklı merkezinin hemen yanı başındaki Divaisib Thermal Resort & Spa, 1,40 metre yüksekliğindeki yarı olimpik, tamamı termal sularla dolu havuzlarıyla ünlü. Doğal kaynaklarla beslenen bu havuzlardaki suyun sıcaklığı 25-35 derece arasında. Tesis bünyesinde 36-40 derece sıcaklıkta termal suyu ile dolu olan jakuzili havuzlar ile 25-30 derecelik termal soğuk su havuzu bir hayli ilgi çekiyor.

Ancak sağlıklı olurken eğlenceyi de elden bırakmamak gerek. 35 metre uzunluğundaki aqua park ile çocuk havuzları minik konukları da mutlu ediyor. Yetişkinler ise kadın ya da erkekler için ayrılan havuzları kullanabiliyorlar. Bu yönüyle otel, bir ailedeki herkesi memnun etmeye yetecek imkanları içinde barındırıyor.

Otelin standart ve bağlantılı odaları sade dekorasyonu ve 2,90 metrelik tavan yüksekliğiyle ferah ve yaşanabilir. Seyahati özel kılmak isteyenler termal veya normal suyla çalışan jakuzinin yer aldığı bir süit odayı tercih edebilirler. Odalarda termal su imkanının olması çok sık rastlanan bir durum değil. Bu nedenle fırsatınızı bulursanız Divaisib Thermal Resort & Spa’da zaman kaybetmeden yerinizi ayırtmanızı öneririz. Odalardaki bu imkan özellikle hareket engeli veya sınırlaması bulunan konuklara büyük ölçüde kolaylık sağlıyor.

Bu kadar fiziksel aktiviteye yemek de lazım elbette. Konaklama yerinin ana restoranında kahvaltılar ve akşam yemekleri Türk mutfağına uygun tariflerle hazırlanıyor. Öğle yemeği saatinde özel fırında pide pişirildiğini ise söylememek olmaz. Divaisib Thermal Resort & Spa’da gerek servis edilen lezzetlerle gerekse dinlenme olanaklarıyla kendinizi evinizde hissetmeniz kaçınılmaz.

Divaisib Termal Resort & Spa, Kozaklı

Kozakli
7.0(26 incelemeler)