AvrupaYurtdışı tatili

Kahve Aşıklarının Paris Rehberi

By , 25/06/2015

Paris’in ünlü kafeleri 20. yüzyılın pek çok şairine, yazarına ve sanatçısına ev sahipliği yaptı. Nesillerdir arkadaşların ve ailelerin buluşma noktası özelliğini koruyan Paris’in ünlü kahveleriyle ilgili şu gerçek sizi biraz şaşırtabilir, Parisliler gerçek bir kafe kültürüne sahipler ama maalesef kahve kültürleri yok. Neyse ki son yıllarda bir kaç duayenin ön ayak olması ve yeni çıkan üçüncü dalga kahve kültürüyle bu eksiklik biraz olsun giderilmiş durumda. O yüzden telaşlanmanıza gerek yok, Paris’te güzel kahve içebileceğiniz güzel kafeleri açıklıyoruz!


La Caféothèque

[caption id="attachment_4208" align="alignnone" width="1200"]lacafeotheque John Brunton[/caption]

Bir duayen tarafından oluşturulmuş harika bir mekan olan La Caféothèque’in arkasındaki isim Guetemala asıllı Gloria Montenegro. Kendisi, Parislilere gerçekten lezzetli bir kahvenin nasıl hissettirdiğini hatırlatmayı görev edinmiş, yanmış ve acı bir kahveyi burada asla bulamazsınız. 2005 yılından itibaren faaliyete geçen kafe, o zamandan bugüne kahve kültürünün yıkılmaz kalesi olarak görev yapıyor. Eğer şehrin kaosundan biraz olsun kaçmak ya da turistik gezilerinize bir kahve molası vermek istiyorsanız, La Caféothèque’den daha iyi bir adres bulamazsınız. 52 rue de l’Hôtel-de-Ville 75004’e her gün 9.30-19.30 arasında gidebilirsiniz. Bir fincan café crème €5 civarında.

Yakındaki Oteller!


Coutume

coutume

Kahve sever bir Avustralyalı ve kahve sever bir Fransız yeteneklerini birleştirirse ne olur? Cevap Coutume Café. 2011’de açıldığından beri, kahvenin arkasında yatan bilimi göstermek için çabalıyorlar. Suyu beherglas ile servis ediyorlar, kahve türleri için kendi periyodik cetvellerini oluşturmuşlar. Örneğin Gu kısaltması, Guatemala için kullanılıyor. Şehrin merkezindeki konumuyla gözden kaçırılmayacak bir nokta. Paris’in en hareketli sokaklarından biri olan 47 rue de Babylone 75007’a Pazartesi’den Cuma’ya 8.00-19.00 saatleri arasında, Cumartesi ve Pazar günleri ise 10.00-19.00 arasında uğrayabilirsiniz. Bir fincan café crème için 3.50 euronuzu hazır etmeyi unuymayın.

Yakındaki Oteller!


Blackburn Cafe

blackburn

Paris’in ilginç lokasyonlu kafelerinden biri olan Blackburn, bulunduğu bölgenin en popüler mekanlarından biri. Laptop’unuzu kucaklayıp lezzetli kahveler eşliğinde çalışmak ya da arkadaşlarınızla çıktığınız Paris turunuza huzurlu bir mola vermek için buraya gelebilirsiniz. Endonezya, Etiyopya ve Salvador gibi dünyanın pek çok bölgesinden gelen çekirdekleri kullanıyorlar. Kafenin sahibi bir barista, diğer sahibi ise bir tatlı şefi. Durum böyle olunca lezzetli kahvelerin yanında lezzetli tatlılar yemeden durabilirseniz bravo! Mekanın minimalist dizaynından, çalan müziklere kadar her şey ince elenip sık dokunmuş. 52 Rue du Faubourg St. Martin, 75010’da bulunan Blackburn, Salı’dan Cuma’ya 09.00 – 18.00 arasında, Cumartesi ve Pazar günleri ise 10.00 – 17.00 arasında hizmet veriyor. Bir fincan café crème €4.

Yakındaki Oteller!


Ten Belles

ten-belles

Canal St. Martin’in yanına konumlanmış olan Ten Belles, Paris’in kahve çevrelerinde adını duyuran barista Thomas Lehoux tarafından açılmış, yani güvenli ellerde olduğunuza emin olabilirsiniz. Ten Belles, dünyanın her yerinden bir çok kahve harmanını konuklarıyla buluşturuyor bu yüzden kendi damak zevkinize uygun bir şeyler bulabileceğinize eminiz. Ayrıca kahvenizin yanında tatlı seçeneklerini de değerlendirmenizi öneririz. Minimalist tarzı ve rahat atmosferiyle Ten Belles ziyaret etmeyi hak ediyor. Nerede mi? 10 rue de la Grange aux Belles 75010’da! Salı – Cuma 8:00-18:00, Cumartesi – Pazar ise 9:00-19:00 arasında! Bir fincan café crème’in fiyatı €4 civarında.

Yakındaki Oteller!


Loustic

loustic

Bir kahve evi olarak Loustic, havalı turistleri kendisine çekmek yerine Parisliler için en iyi espressoyu sıcak ve huzurlu bir atmosferde sunmayı hedeflemiş. Arkadaşlarınızla buluşmak için, harika bir fincan kahve içmek için ya da cana yakın yerlilerle Fransızca’nızı geliştirmek için mükemmel bir nokta diyebiliriz. İçerideki rahat koltuklara ya da sandalyelere kurulabilir, kahvenizin yanında lezzetli yiyecekleri de deneybilirsiniz. Nerede? 40 Rue Chapon 75003. Pazartesi ve Cuma 8.00-18.00 arasında, Cumartesi 9.00-18.00, Pazar 11.00-18.00 saatleri arasında hizmet veriyorlar. Bir fincan café crème için cüzdanınızdan çıkacak olan miktar €4 civarı.

Yakındaki Oteller!


Cafe Lomi

lomi

Kahve aşıklarının Paris rehberi listemizin bir diğer durağı olan Café Lomi, usta kavurma uzmanı Aleaume Paturle ve şampiyon Avustralyalı barista Paul Arnephy tarafından açılmış. Café Lomi, açıldığı tarih olan 2012’den beri Paris’in en ünlü kahve enstitülerinden biri olmuş. Şehrin multi-kültürel bir noktasında konumlandığından dolayı pek çok uluslararası ziyaretçi tarafından da tercih edilen Café Lomi, hafif lezzetlerden daha yoğun tatlara tüm damak zevklerine hitap ediyor. Ayrıca gün içerisinde deneyebileceğiniz taze sandviçler, salatalar ve tatlı seçenekleri de mevcut. 3 ter rue Marcadet, 75018’de bulunan Cafe Lomi, Çarşamba’dan Pazar’a 10.00-19.00 arasında hizmet veriyor. Bir fincan flat white €3.90!

Yakındaki Oteller!


Telescope

telescope

Konu işleve gelince büyüklüğün ne önemi var değil mi? Kesinlikle katılıyoruz. Bu ufak Paris kafesi size bu fikrin doğruluğunu kanıtlar nitelikte! Télescope, Paris’in en lezzetli kahvelerini servis eden samimi bir mekan. Kısa bir menülerindeki sınırlı seçeneklere aldanmayın, kahveyi mutlaka deneyin! İçerisi doluysa canınızı sıkmayın, karton bardakta alacağınız kahvenizle Paris turunuza devam edebilirsiniz. 5 rue Villedo 75001’de konumlanan Télescope, Pazartesi – Cuma arası 8.30-18.30 saatlerinde, Cumartesi – Pazar ise 9.30-18.30 arasında açık. Bir fincan café crème için €4 ödemelisiniz.

Yakındaki Oteller!