Tüm Dünya

Top 5: İlk kez keşfedecekler için gidebilecekleri Asya ülkeleri

Uzak diyarları mı düşünüyorsunuz?

Asya ülkeleri Türkler için her zaman en ilgi çekici destinasyonlardan olmuştur. Farklı bir kültür, farklı bir yaşam tarzı, tamamen farklı yemekler, günlük hayat ve insanlar… THY’nin direkt uçuşları ve diğer büyük havayolu şirketlerinin aktarmalı uçuşlarıyla ulaşım da çok kolaylaştı.

Biz de hem bu destinasyonlar hakkında kafasında soru işareti olan okurlarımıza yardımcı olmak amacıyla hem de genel bilgi almak için editör ekibimizin Hong Kong’lu üyesi Nadia Sheng’e ilk kez keşfedeceklerin gidebilecekleri Asya ülkeleri hakkında sorduk.

Tayland

Güneydoğu Asya deyince akla ilk gelen ülke olan Tayland özellikle eşsiz güzellikteki plajları ve kumsallarıyla ön plana çıkıyor. Ancak ülkenin turistlerine sunduğu deneyimler sadece „plajlar“ ile sınırlı değil. Sayısız seçenekler arasında Budizm kültürünün önemli ürünlerinden olan tapınaklar, antik şehirler, tropik adalar, dalış turizmi, full moon partileri, dağ kabile köyleri, tropikal orman yürüyüşleri gibi tarzınıza uygun ve pek çok amaca yönelik geziler gerçekleştirebilirsiniz.

Nadia’nın önerisi:

Ucuz ve batı kültüründen gelen insanlar için Güneydoğu Asya’ya giriş basamağı olarak görülebilir. Oldukça turistik olduğu için İngilizce ile dil sıkıntısı yaşanmayacağını söyleyebilirim. UNESCO Dünya Mirası korumalı pek çok tarihi yer, güzel plajlar, su sporları, leziz ve dünyaca ünlü acılı baharatlı yemekler…

Hotels in Tayland

84475 Hotels
from 59
Destination CTA

Singapur

Asya’nın şehir devletleri arasında yer alan Singapur aslında Malay Yarımadası’nın en uç kısmında yer alan ve ana karaya köprülerle bağlı olan ufak bir adada konumlanmış durumda. Uzun yıllar Avrupa’lı ülkelerin himayesi altında kalan şehir, geniş limanı ile birlikte bir ticaret ve ulaşım merkezine dönüşmüş. Dolayısıyla aslında Asya içinde ufak bir Avrupa şehri gibi görünmesi size şaşırtıcı gelmesin. Sanat müzeleri, parkları, gökdelenleri ile Singapur Asya turunuza başlamak için ya da bitirmek için iyi bir seçenek olabilir.

Nadia’nın önerisi:

Konaklama diğer ülkeler kadar ucuz olmasa da batılılaşmış bir şehir olduğu için özellikle batılı kültürlerden gelenler için Asya’ya giriş konusunda köprü olabilir. Ayrıca oldukça büyük bir uluslararası havaalanı olduğu için direkt uçuşlar bulabilir, Asya’nın diğer noktalarına rahatlıkla uçabilirsiniz. Yemekler çok çok lezzetli!

Hotels in Singapur

3250 Hotels
from 143
Destination CTA

Endonezya

Dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi olan Endonezya çok geniş bir alana yayılmış ve 17 binden fazla adadan oluşuyor. Yani ülkenin tamamını görmek mümkün değil. Son yıllarda doğal afetler ile oldukça sarsıntılı günler yaşayan ülke, turistler için her zaman bir hub (merkez) durumunda oldu. Endonezya’da dünyanın her yerinden gelen turistlerle yolunuzun keşismesi çok olası. Muhteşem plajlar, büyük şehirlerin yanı sıra şirin, lokal kültürü yansıtan köyler ve tabii leziz kahveler, yemekler…

Nadia'nın önerisi:

Müslüman bir ülke olduğu için Türkler ile Endonezyalılar arasında bence ortak bir çok kültürel nokta bulunabilir. Yabancılık çekeceğinizi sanmıyorum. Konaklama oldukça uygun fiyatlı. Doğal güzellikleri seviyorsanız Endonezya tam size göre. Hem dağlar ve dağ köyleri, hem de turkuaz renkli muhteşem plajlar mutlaka görülmeli. Ve tabii tüm dünyanın konuştuğu Bali. Eşsiz kültürüyle bambaşka bir dünya.

Hotels in Endonezya

66403 Hotels
from 42
Destination CTA

Malezya

Çok kültürlü, çok uluslu, çok dilli ve çok dinli bir ülke olan Malezya aslında tam bir hoşgörü coğrafyası. Kuala Lumpur gibi son derece modern yerler bulabileceğiniz gibi tamamen geleneksel köşeler de bulabilirsiniz, tamamen size kalmış. Aynı zamanda bio-çeşitliliği açısından da oldukça zengin olan ülkede hayatınızda hiç görmediğiniz hayvan ve bitki örneklerini görme şansınız olabilir. Bir çok kültürün geçiş noktasında bulunduğu ve 18.000’den fazla ada devletinin bir araya gelmesiyle oluştuğu için Malezya turistlerine çok iyi davranıyor.

Nadia’nın önerisi:

Büyük çoğunluğu Müslüman olan ülkede kendi kültürünüzden esintiler bulabilirsiniz. Malaylar inanılmaz arkadaş canlısı ve sıcak insanlar. Konaklama olarak genellikle Endonezya’dan daha ucuz. Plajlar, en az Tayland ve Endonezya’nınkiler kadar güzel ve çok turistik değil. Aşırı turistik yerlerden hoşlanmayanlar için ideal. Yemek seçenekleri Çin, Malay ve Hindistan mutfaklarının bir karması ve çok leziz!

Hotels in Malezya

42546 Hotels
from 49
Destination CTA

Çin – Pekin Şehri

İlk kez keşfedecekler için Asya ülkeleri arasından son önerimiz Çin’in Pekin şehri. Evet bir ülke değil ama Pekin başlı başına bir ülke kadar gezilecek görülecek yere sahip. Dünyanın en kalabalık şehirlerinden olan Pekin’de yoğun trafik problem ve düşük hava kalitesi gibi sorunlar olsa da turist olmak için uygun bir şehir.

Nadia'nın önerisi:

Pekin çok tarihi bir şehir. Binlerce yıldır Çin uygarlığının başkentliğini yaptığı için ve Çinliler tarihlerine çok önem verdiği için pek çok eser bozulmadan korunmuş. Çin Seddi’nin bir kısmı, Yasak Şehir en önemli turistik noktalardan. Türkiye’den uçuşlar Japonya’ya göre daha ucuz ve konaklama, yeme içme, ulaşım uygun fiyatlı.

Hotels in Pekin

19715 Hotels
from 104
Destination CTA

Son olarak:

Nadia’dan ilk kez keşfedecekler için Asya ülkeleri arasında unutulmaması gereken iki yer önerisi daha var.

Vietnam: Pagodaları, ilginç tarihi (Komünist rejim ve Vietnam Savaşı) ve kendine has mutfağıyla keşfedilmeyi bekliyor.

Kamboçya: Oldukça fakir bir ülke olan Kamboçya da aslında Vietnam gibi çok ilgi çekici bir tarihe sahip. Konaklama ve yeme içme çok ucuz. Ve nefes kesici Angkor Wat dünyanın en görkemli yapıları arasında.

Asya ülkeleri arasından ilk hangisine gideceksiniz? Yorum bırakın!