Tüm Dünya

Top 5: İlk kez keşfedecekler için gidebilecekleri Asya ülkeleri

Uzak diyarları mı düşünüyorsunuz?

Asya ülkeleri Türkler için her zaman en ilgi çekici destinasyonlardan olmuştur. Farklı bir kültür, farklı bir yaşam tarzı, tamamen farklı yemekler, günlük hayat ve insanlar… THY’nin direkt uçuşları ve diğer büyük havayolu şirketlerinin aktarmalı uçuşlarıyla ulaşım da çok kolaylaştı.

Biz de hem bu destinasyonlar hakkında kafasında soru işareti olan okurlarımıza yardımcı olmak amacıyla hem de genel bilgi almak için editör ekibimizin Hong Kong’lu üyesi Nadia Sheng’e ilk kez keşfedeceklerin gidebilecekleri Asya ülkeleri hakkında sorduk.

Tayland

Güneydoğu Asya deyince akla ilk gelen ülke olan Tayland özellikle eşsiz güzellikteki plajları ve kumsallarıyla ön plana çıkıyor. Ancak ülkenin turistlerine sunduğu deneyimler sadece „plajlar“ ile sınırlı değil. Sayısız seçenekler arasında Budizm kültürünün önemli ürünlerinden olan tapınaklar, antik şehirler, tropik adalar, dalış turizmi, full moon partileri, dağ kabile köyleri, tropikal orman yürüyüşleri gibi tarzınıza uygun ve pek çok amaca yönelik geziler gerçekleştirebilirsiniz.

Singapur

Asya’nın şehir devletleri arasında yer alan Singapur aslında Malay Yarımadası’nın en uç kısmında yer alan ve ana karaya köprülerle bağlı olan ufak bir adada konumlanmış durumda. Uzun yıllar Avrupa’lı ülkelerin himayesi altında kalan şehir, geniş limanı ile birlikte bir ticaret ve ulaşım merkezine dönüşmüş. Dolayısıyla aslında Asya içinde ufak bir Avrupa şehri gibi görünmesi size şaşırtıcı gelmesin. Sanat müzeleri, parkları, gökdelenleri ile Singapur Asya turunuza başlamak için ya da bitirmek için iyi bir seçenek olabilir.

Otelleri - Singapur

4235 Oteller
Fiyatları gör

Endonezya

Dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi olan Endonezya çok geniş bir alana yayılmış ve 17 binden fazla adadan oluşuyor. Yani ülkenin tamamını görmek mümkün değil. Son yıllarda doğal afetler ile oldukça sarsıntılı günler yaşayan ülke, turistler için her zaman bir hub (merkez) durumunda oldu. Endonezya’da dünyanın her yerinden gelen turistlerle yolunuzun keşismesi çok olası. Muhteşem plajlar, büyük şehirlerin yanı sıra şirin, lokal kültürü yansıtan köyler ve tabii leziz kahveler, yemekler…

Otelleri - Endonezya

203223 Oteller
Fiyatları gör

Malezya

Çok kültürlü, çok uluslu, çok dilli ve çok dinli bir ülke olan Malezya aslında tam bir hoşgörü coğrafyası. Kuala Lumpur gibi son derece modern yerler bulabileceğiniz gibi tamamen geleneksel köşeler de bulabilirsiniz, tamamen size kalmış. Aynı zamanda bio-çeşitliliği açısından da oldukça zengin olan ülkede hayatınızda hiç görmediğiniz hayvan ve bitki örneklerini görme şansınız olabilir. Bir çok kültürün geçiş noktasında bulunduğu ve 18.000’den fazla ada devletinin bir araya gelmesiyle oluştuğu için Malezya turistlerine çok iyi davranıyor.

Çin – Pekin Şehri

İlk kez keşfedecekler için Asya ülkeleri arasından son önerimiz Çin’in Pekin şehri. Evet bir ülke değil ama Pekin başlı başına bir ülke kadar gezilecek görülecek yere sahip. Dünyanın en kalabalık şehirlerinden olan Pekin’de yoğun trafik problem ve düşük hava kalitesi gibi sorunlar olsa da turist olmak için uygun bir şehir.

Son olarak:

Nadia’dan ilk kez keşfedecekler için Asya ülkeleri arasında unutulmaması gereken iki yer önerisi daha var.

Vietnam: Pagodaları, ilginç tarihi (Komünist rejim ve Vietnam Savaşı) ve kendine has mutfağıyla keşfedilmeyi bekliyor.

Kamboçya: Oldukça fakir bir ülke olan Kamboçya da aslında Vietnam gibi çok ilgi çekici bir tarihe sahip. Konaklama ve yeme içme çok ucuz. Ve nefes kesici Angkor Wat dünyanın en görkemli yapıları arasında.

Asya ülkeleri arasından ilk hangisine gideceksiniz? Yorum bırakın!