Anadolu

Eskişehir şehir rehberi | Herkese hitap eden Eskişehir'de yapılacaklar...

İstanbul'da doğup büyüyen, eğitim hayatının tamamını yine bu kaotik şehirde tamamlayan biri olarak her zaman Eskişehirlilere imrenerek bakmışımdır.

Anadolu’nun kalbinde olup da bu kadar Avrupai bir duruş sergileyebilmek, üniversite öğrencilerinin gönlünde taht kurabilmek ve üstüne üstlük yerli kültür turizmini bu denli canlı kılabilmek öyle her şehre özgü bir durum değil. Bir de tarihi dokusunu koruyabilmesi bir yana, Eskişehir’in sürekli değişip yenilenebilen de bir yüzü var. Öyle ya, bundan uzun yıllar önce, Porsuk Nehri’nin gondollarıyla Venedik’in Türkiye şubesi olacağını hayal edebilir miydik? Peki Odunpazarı’ndaki cam sanatları müzesine ne demeli?

Öğrencilik yıllarımda arkadaşlarımın kapısını çaldığım bu güzel şehirde artık yerli turist gibi sokakları arşınlıyor ve tadıyla bana yıllar öncesini hatırlatan çiböreği yiyorum. Mevsimlerden kışsa, hele bi de enerjiye ihtiyacım varsa yeşil mercimek ve nohutun buluştuğu göceli tarhanadan içiyorum. Bu şehri her ziyaret edişimde, mısralarında sevgiden ilham alan ve okudukça kalbimize iyi gelen Yunus Emre’nin, bizi çocukluğumuzdan beri anekdotlarıyla kahkahalara boğan ve aynı zamanda düşündüren Sivrihisarlı Nasrettin Hoca’nın izlerini takip etmek ne müthiş bir keyif! Eskişehir seyahatlerimde kaleme aldığım gezi notlarını gizli defterimden çıkarıp paylaşma zamanı geldi de geçiyordu bile. Buyurun benim gözümden bu nazlı şehir…

Eskişehir'de görülecekler ve yapılacaklar

1/2

Tarihi İpek Yolu’nun geçtiği şehirde kervansaraylardan modern dünyaya yolculuk…

Otelleri - Eskişehir

503 Oteller
Fiyatları gör

Eskişehir'in yeme içme adresleri

Kırım Tatarları’ndan Karaçay Türkleri’ne kadar farklı kültürlerden ilham alan bir mutfak deneyimi…

Otelleri - Eskişehir

503 Oteller
Fiyatları gör

Eskişehir'de kalınacak yerler

Eski bir konaktan modern tasarımlı şehir otellerine sayısız alternatif…

Porsuk Çayı'nın kıyısında bir şehir oteli

1/3

Son Eskişehir tatilimde hafta sonumu Sennacity Hotel‘de geçirdim; en iyi Eskişehir otelleri listelerinde en üst sıraları sahiden de hak eden bir otel. Şehrin ilk yeşil yıldızlı otelinden Balbumu Müzesi yalnızca yürüme mesafesinde, benden söylemesi.

SennaCity Hotel

En yüksek puan alan
Eskişehir
8.6 Mükemmel (703 incelemeler)

Odunpazarı'nın tarihi konağında geçmişle iç içe bir konaklama deneyimi

1/3

UNESCO Dünya Mirası Komitesi’nin 2012’de listeye aldığı Odunpazarı Evleri’nin arasında konaklayıp da akşamüstleri avluda Yunus Emre dizelerini okumak insanda daha çok seyahat etme, gezip görme hissi uyandırıyor. Abacı Konak Hotel bünyesindeki Cumba Restoran’da Osmanlı mutfağından çeşitli yemeklerin tadına bakabilirsiniz.

Midas Konak Hotel

Eskişehir
8.5 Mükemmel (25 incelemeler)

Yakın arkadaşla gelinecek sıcacık bir konaklama yeri

1/3

Odunpazarı’na da yakın, Karakedi Bozacısı’na da… Eskişehir’i hızlıca turlamak istediğimizde arkadaşlarımızla geldiğimiz sevimli konaklama mekanlarından biri de Vendome Hotel. Odalarının dekorasyonunda tercih edilen pastel rengi tonlar ve mobilyalarının klasik işlemeleri insanı mutlu eden detaylardan sadece birkaçı.

Vendome Hotel

En yüksek puan alan
Eskişehir
9.0 Mükemmel (513 incelemeler)

Dinlendirici bir tatilin peşinde termal otel fırsatı

1/3

Tavandan zemine uzanan camlar, önünüzde uzanan yemyeşil bir bahçe ve sabah serinliğiyle uçuşan tül perdeler size de sevimli ve huzur verici gelmiyor mu? İtiraf edeyim, Tasigo Hotels‘e bazen tek başıma gitmeyi ve dingin bir tatil geçirmeyi çok seviyorum. Koşar adım şehri turladıktan sonra bu otelin spa merkezinde, termal sularda dinlenmek gibisi yok! Güzel bir masajın da ardından büyük şehirdeki rutininize dönmeye hazırsınız.

Tasigo Eskisehir

En yüksek puan alan
Eskişehir
9.2 Mükemmel (1305 incelemeler)