Tüm Türkiye

Ekimde nereye gidilir? | Sonbaharın renklerine doyacağınız yerler

Sıcaklar geride kaldı ama bu demek değil ki evde oturmalıyız...

Haftasonlarınızı küçük gezilerle geçirmeyi seviyorsanız ya da yıllık izinden bir gün koparıp haftasonuna dahil edip 3 günlük kafa dinleme molaları vermekten hoşlanıyorsanız sonbahar aylarında harika renklere bürünen şahane destinasyonlar sizi bekliyor. Ekimde görülecek yerler arasından en sevdiklerimizi sizin için derledik.

Safranbolu | Karabük

Ilıman havası ile ekim ayında gezmeye oldukça elverişli olan Safranbolu’yu listemize almadan edemedik. Klasik Osmanlı kent mimarisini yansıtan ve Dünya Miras Listesi’nde yer alan tarihi Safranbolu evleri ile ünlü olan şehir, özellikle haftasonu gezileri için çok uygun. Yaklaşık 3000 yıllık tarihi geçmişinde pek çok uygarlığın yaşadığı şehirde sadece konaklar bulunmuyor. Özellikle Osmanlı döneminden kalma han, hamam, cami, çeşme ve köprüler de geziniz boyunca karşınıza çıkacak olan eserlerden bazıları.

El değmemiş dokusu, tarihe tanıklık etmiş sokaklarıyla Safranbolu’nun ruhuna daha yakından bakmak için ahşap konaklarda kalabilirsiniz. Konakların çoğu meraklıları tarafından satın alınarak restore edilmiş ve konaklamaya hazır hale getirilmiş. Bu narin konaklardan birinde konaklama şansını elde ederseniz odaların her birinde ilginç detaylarla karşılaşabilir ve eskiyle yeninin muhteşem uyumuna rastlayabilirsiniz.

Otelleri - Safranbolu

245 Oteller
Fiyatları gör

Selimiye | Marmaris

Ekim destinasyonları içinden bir diğer favorimiz Selimiye. Marmaris’in küçük bir köyü olan Selimiye ilçe merkezine 45 km uzaklıkta, Hisarönü Körfezi’nde yer alan en güvenli koylardan birisi. Ulaşımın nispeten daha güç olması sebebiyle diğer tatil merkezlerine oranla yerel kültürünü de daha iyi korumayı başarmış. Ege ve Akdeniz’in birleştiği noktalardan biri olan köyde özellikle doğal yaşam ön plana çıkıyor.

Günübirlik tekne turları ve doğa yürüyüşleriyle keşfedilecek sayısız gizem barındıran bölge konaklayabileceğiniz yerler açısından da zengin. Denize sıfır yaşam alanlarından yalnızca yetişkinleri ağırlayan seçeneklere, kapınızın önünde yer alan özel plajlardan şairlerin ilham verdiği konsept mekanlara… Çam ağaçları arasında uyanıp iskeleye kurulan restoranlarda serpme kahvaltılara doyacağınız bir kaçış rotası arıyorsanız seçiminiz Selimiye olmalı.

Otelleri - Marmaris

2742 Oteller
Fiyatları gör

Yedigöller Milli Parkı | Bolu

Ekim ayında doğayla baş başa kalabileceğiniz, ağaçların arasında yürüyüş yapabileceğiniz ve daha da önemlisi şehrin kaosundan biraz olsun uzaklaşabileceğiniz bir yer arıyorsanız Yedigöller’i öneriyoruz. Sadece Ekim ayı destinasyonu olarak değil, bölgenin tüm sonbahar aylarındaki güzelliğine diyecek yok. Doğanın binbir rengini cesurca sergilediği Yedigöller’de kafanızı dinleyebilir, kendinizle başbaşa kalabilirsiniz. Bir nevi detox!

Doğa dostu bir yaşam sunan konaklama seçeneklerinde dilerseniz taş ya da ahşap evlerde dilerseniz bir çadırda kalabilirsiniz. İstanbul’dan dört, Ankara’dan ise yalnızca iki saat mesafedeki Yedigöller, özellikle hafta sonu kaçamakları için ideal. Boş vakitlerinizde sanatsal faaliyetlere de dahil olabileceğiniz aklınızın bir köşesinde olsun. Fotoğraf turları, resim dersleri gibi pek çok enteresan aktivite haftasonunuzu daha da anlamlandırmak için birebir.

Otelleri - Bolu Çevresi

454 Oteller
Fiyatları gör

Kapadokya & Göreme | Nevşehir

Ekimde görülecek yerlerden bir diğeri fazla söze gerek bırakmayan Kapadokya. Toplumlar gelmiş gitmiş ve her giden bir şeyler bırakmış… Sonucunda, doğa ve insan emeğinin müthiş buluşmasını gözler önüne seren bir coğrafya ortaya çıkmış. Kapadokya’nın her köşesini bir haftasonunda gezmek imkansız ancak en popüler yerlerini gezecek kadar vakit bulabilirsiniz.

Kapadokya’nın olmazsa olmazlarından balon turu, atlı gezi turları, ATV safari, kendine güvenen kondisyonlu gezginler için yürüyüş ve tırmanış turları, bisiklet turu, sema gösterileri, Türk gecesi ve çanak çömlek atölyesi gibi aktiviteler geziniz boyunca yerel kültürü tüm ayrıntılarıyla deneyimleyebilmeniz için sizi bekliyor. Gezinizi daha da unutulmaz kılmak istiyorsanız kaya otel konseptli otellere göz atın deriz.

Otelleri - Göreme

392 Oteller
Fiyatları gör

Gökçeada | Çanakkale

Türkiye’nin en batı ucu diyince herkesin bileceği Gökçeada Ekim ayında nereye gitmeli sorusunun bize göre en favori cevaplarından biri. Neden diye soracak olursanız birincisi Kuzey Ege’de yer alan ada el değmemiş pek çok doğal güzelliğe ev sahipliği yapıyor. Ege’deki diğer adalar kadar popüler olmayan Gökçeada Türkiye’nin sayılı Cittaslow’larından biri. Kültürel ve tarihi değerlerin korunması için son derece önemli bir girişim olan sakin şehir konsepti ile Gökçeada turizm açısından hareketlenmeye başladı.

Ada, rüzgar sörfü ve dalış için oldukça elverişli olsa da ekim ayında su sıcaklığı epey düşük. Bu yüzden biz gün batımına karşı uzun yürüyüşler yapmayı daha uygun buluyoruz. Yürüyüşünüz sırasında taverna ve kahveleri ziyaret edebilir, yorgunluk kahvesi içebilir ya da taze ve leziz Ege lezzetlerini deneyebilirsiniz. Adada şarap ve zeytinyağı kültürü de dikkat çekiyor.

Otelleri - Gökçeada

300 Oteller
Fiyatları gör

Ekim ayında sizin favori rotanız neresi? Bize yazın…