AvrupaYurtdışı tatili

Her Mevsim Popüler: Balkan Turu

Yazan: , 01/07/2015

Dünya üzerinde Balkanlar kadar zengin pek az yer vardır. Uzun yıllar Osmanlı hakimiyeti altında kalan bu coğrafya günümüzde de o zamanlardan pek çok öğe barındırıyor. Balkanlarda istediğiniz gibi bir tatil geçirmek için ise sonsuz seçeneğiniz var. İster deniz, kum, güneş üçlüsü, isterseniz tarihin derinliklerine gizemli bir yolculuk. Bu yaz nereye gitsek derdinize hem ekonomik hem de dolu dolu bir cevap arıyorsanız, e hazır vize derdi de yokken, yola çıkmanın tam vakti! İşte Balkan Turu için en popüler ülkeler ve şehirler…


Bosna Hersek

Her köşesinde Osmanlı izleri bulabileceğiniz bu güzel ülkede yakın tarihine kadar acı olaylar yaşasalar da mutlu olmayı başarmış insanlar yaşıyor. Bosna Hersek için önerebileceğimiz noktalar hiç şüphesiz ki Saraybosna ve Mostar.

Kıpır kıpır ve kalabalık bir şehir olan Saraybosna, ülkenin baş ve en büyük kenti. Aynı zamanda Avrupa’da pek az şehirde görebileceğiniz bir kültür mozaiği çiziyor. Yemyeşil tepeleri ve Miljacka Nehri ile birlikte burada hiç yabancılık çekmeyeceğinize eminiz.

Balkan Turu - Mostar

Balkan Turu – Mostar

Bosna Savaşı sırasında en çok yıkıma uğrayan şehirlerden biri olan Mostar, tarihin canlı yaşandığı bir kent. Şehir yeniden inşa edilmeye başlandığından beri, turistlerin gözdesi olduğu için çalışmalar hızla devam ediyor. Mostar Köprüsü’nden geçerken savaşın etkilerini iliklerinize kadar hissedeceksiniz.

Mostar otel fiyatlarını gör!


Arnavutluk

Gerek mimari, gerek günlük hayatın işleyişi ve kültürel öğeler olarak Arnavutluk’ta da Osmanlı etkileri hemen hemen her yerde göze çarpıyor. Ülkenin en önemli iki rotası, Tiran ve Vlore.

Yakın zamanda ülkedeki siyasi dengelerin değişmesiyle birlikte Tiran son derece hareketli bir şehir haline gelmiş. Gezginler tarafından da uğrak bir durak olan Tiran özellikle gece hayatıyla görmeye değer bir nokta.

albania

Balkan Turu – Avalonya

cc: godo-godaj

Vlore yani Türkçe adıyla Avlonya, ülkenin en büyük ikinci liman kenti. Bir çok kumsala sahip olan Avlonya’da çok uygun fiyatlarla deniz, kum, güneş keyfi yapabilirsiniz.

Vlore otel fiyatlarını gör!


Sırbistan

Vizesiz Balkanlar diyince akla ilk gelen ülke, Balkanların son yıllardaki yükselen yıldızı Sırbistan’da tatil yapmayı planlıyorsanız etkinlikleri ve festivalleri takip etmenizi öneririz. Ülkenin en önemli merkezleri Belgrad ve Novi Sad.

Balkanların en büyük kentlerinden olan Belgrad, Tuna ve Sava nehirlerinin kesiştiği noktada bulunmasıyla gerçekten enfes bir konuma sahip. Diğer Balkan şehirlerinden en büyük farkı Batı Avrupa şehirlerine daha yakın duruyor Belgrad. Tarihi dokusu, turistik noktaları ve gece hayatıyla yazlık gezi listenizin en üst sıralarını hak ediyor.

novisad1

Balkan Turu – Novi Sad

Novi Sad, yine Belgrad gibi Tuna kenarında kurulmuş bir şehir. Tarihi dokusunun yanında Avrupai bir havası da bulunan Novi Sad’da yıl boyunca pek çok festival gerçekleştiriliyor. En büyüklerinden biri olan Exit Festival’de bu yıl 9 – 12 Temmuz tarihleri arasında Faithless, Hardwell ve The Prodigy gibi isimleri dinleyebilirsiniz.

Novi Sad fiyatlarını gör!


Karadağ

2007 yılından sonra yoğun bir turistik merkez haline gelen Karadağ, vizesiz Balkanlar Turu içersindeki ve Avrupa’daki en iyi plajlara sahip ülkelerden biri. Kotor ve Budva mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

Bir liman kenti olan Kotor, yüzyıllardır çok iyi korunmuş, Ortaçağ kokan bir kent. Kıyı şehri olduğu için son derece enteresan yapılara ev sahipliği yapan Kotor, plajlarıyla da çok ünlü. Üstelik bir çok Avrupa şehrine kıyasla son derece uygun fiyatlara sahip!

karadag1

Balkan Turu – Budva

Budva için ise Avrupa’nın Bodrum’u diyebiliriz. Ülkenin turizm merkezi olan Budva son yıllarda oldukça popüler bir konumda. Küçük bir sahil kasabası olması, plajları ve gece hayatı Budva’yı çekici kılan en önemli etkenler. Budva’ya bağlı Stevi Stefan adası ise görülmeye değer.

Budva otel fiyatlarını gör!


Makedonya

Makedonya, Makedon, Arnavut, Türk ve Akdeniz esintileriyle belki de Balkanları en iyi özetleyen ülke niteliğinde diyebiliriz. Avrupa’nın en el değmemiş köşelerinden biri olan Makedonya, doğal cennet olan dağları, tarihi harabeleri ve yüzyıllardır hiç değişmemiş köyleriyle turistler için bulunmaz bir nimet. Ülkenin en ilgi çekici yerleri ise Üsküp ve Ohri.

Makedonya’nın politik, kültürel, ekonomik ve akademik merkezi konumunda olan Üsküp, ortasından geçen Vardar nehri tarafından iki ayrılıyor. Son yıllardaki yenileme çalışmalarıyla bambaşka bir çehreye kavuşan Üsküp, mutlaka gidip görülmesi gereken şehirlerden biri.

ohrid1

Balkan Turu – Ohri

cc: xiquinhosilva

Ülkenin turizm merkezi ise hiç şüphesiz Ohri’nin eski kenti çok iyi korunmuş. Orta Çağ döneminde yapılan hisarları, kiliseleri, manastırları ve camilerinin yanı sıra büyük gölü ile de sadece Balkan ülkelerinden gelenleri değil, tüm Avrupa’dan turistleri çekiyor. Ohri’de uygun bütçeyle göl-kum-güneş tatili yapabilir ve sakin, huzurlu ortamında kafanızı dinleyebilirsiniz.

Ohri otel fiyatlarını gör!


Balkan turu yapmanın vakti gelmedi mi? Ne dersiniz?