Avrupa

Avrupa'da doya doya bisiklet kullanabileceğiniz 10 şehir

Gezerken dünyaya katkı yapın...

Dünyanın bir çok yerinde şehirler yavaş yavaş, hem otomobil trafiğini azaltmak amacıyla hem de çevresel faktörler göz önünde bulundurulduğunda, bisiklet dostu olma yolunda hızla ilerliyor. Özellikle Avrupa’da bu şehirlerin sayısı giderek artıyor ve bir çoğunda bisiklet alt yapısı hali hazırda oluşturulmuş durumda. Bisiklet alt yapısının en önemli noktaları hiç şüphesiz bisikletlilere özel ayrılmış yollar ve bisikletlerin trafikte birer araç olarak kabul edilip, öyle davranılması.

Ülkemiz bu konularda her ne kadar geri kalmış olsa da, ufak tefek girişimler elbetteki umut verici. Umarız ilerleyen yıllarda bu girişimler daha çok desteklenir. Şimdi sizleri Avrupa’nın bisiklet dostu, stres dolu trafik sıkışıklıklarından uzakta ve yol sürelerini yarı yarıya indiren şehirleriyle tanıştırıyoruz.

İşte Avrupa’nın en iyi bisiklet şehirlerinde, bisiklet sürme koşulları, kiralama maliyetleri ve özel turlar…

Kopenhag | Danimarka

Kopenhag bu yıl, bisiklet dostu şehirler sıralamasında Amsterdam’ı sollamışa benziyor. Son derece yenilikçi olması ve devamlı olan iyileştirme çalışmaları sayesinde bu yılın en iyi bisiklet şehirlerinden biri seçilen Danimarka başkentinde her gün şehir halkının %45’i bisikletleriyle okullarına ya da ofislerine gidiyorlar.

Şehrin hemen hemen her yerinde bisiklet kiralama noktaları mevcut. Bazılarında elektrikli sistemler bulunuyor ve pedal çevirmekten yorulduğunuz zaman size destek oluyor. Hatta bazı bisikletlerde dokunmatik ekranlı GPS cihazları bulunuyor ve şehirde turlarken yolunuzu bulmanıza yardımcı oluyor.

 • Rota Alternatifleri: Nyhavn – Kraliyet Kütüphanesi Bahçesi – Slotsholmen – Papirøen – Christiania – Amager Kumsalı
 • Fiyat: Günlük 75 kr.’dan başlıyor.
 • Rehberli bisiklet turları: Ortalama 300 kr.

Otelleri - Kopenhag

4943 Oteller
Fiyatları gör

Amsterdam | Hollanda

Amsterdam’ın bu listede neden ikinci olduğu oldukça bariz aslında. Şehrin her yerinde, yer yaştan insanı pedal çevirirken görmeniz mümkün. Hatta öyle ki bisiklet, Amsterdam’lılar için bir yaşam biçimi ve tüm Amsterdam bir günde totalde 2 milyon kilometre yol yapıyor. İnanılmaz değil mi? Amsterdam’ı Amsterdam yapan özelliklerden biri de pek çoğu araç trafiğine kapalı bu kentin 400 kilometrelik bisiklet yoluna sahip olması. Şehrin tüm kanalları ve sokakları bu yollarla birbirine bağlanmış durumda.

Amsterdam’da bisiklet kiralamak ve turlara katılmak rehberlerin hepsi İngilizce bildiği için çok kolay. Amsterdam’ın gezilecek, görülecek yerleri bol olduğu için de bisiklet turları pek keyifli oluyor.

 • Rota Alternatifleri: Rijksmuseum – Red Light Bölgesi – Waterloo Market Bölgesi – Amstel Nehri – Vondelpark – Leidseplein Meydanı – Makers Use – The Gooyer
 • Fiyat: Günlük 8 Euro’dan başlayan fiyatlarla.
 • Rehberli bisiklet turları: 25 – 40 Euro arası.

Otelleri - Amsterdam

8855 Oteller
Fiyatları gör

Utrecht | Hollanda

Hollanda’nın 4. büyük şehri olan Utrecht, Amsterdam kadar bilinmese de kesinlikle ziyaret etmeye değer bir şehir, özellikle bisikletle. Utrect, mimari güzellikleriyle turistleri kendine çekmeyi başarıyor. Şehrin her yerinde bulunan bisiklet yolları ve parklarıyla listemizin baş sıralarında olmayı hak ettiğinden hiç şüpheniz olmasın. Şu sıralar inşasına başlanan bisiklet parkı tam 12,500 bisiklet kapasitesine sahip olarak dünyanın en büyük bisiklet parkı olacakmış.

Amsterdam gibi, şehrin her yerinde kiralama ve turlara katılma seçenekleri mevcut. Utrecht’in her yeri fantastik mimari örnekleri ve antika mahalleler ile dolu. Dolayısıyla pedalınızı nereye çevirirseniz çevirin hayal kırıklığı yaşamayacağınızı garanti ediyoruz.

 • Rota Alternatifleri: Dom Kulesi – Rietvield Schröder Evi – Oude Hortus botanik bahçeleri – Janskerkhof – Kanallar – Dick Bruna Müzesi
 • Fiyat: Günlük 8 Euro’dan başlıyor.
 • Rehberli bisiklet turları: 22 – 40 Euro arası fiyatlarla.

Otelleri - Utrecht

483 Oteller
Fiyatları gör

Strazburg | Fransa

Strazburg, uzun zamandır Fransa’nın en iyi bisiklet dostu şehri olduğu bir gerçek. Şehrin büyüklüğüne rağmen A’dan B’ye gitmek son derece kolay ve kafanızı çevirdiğiniz her yerde bir güzellikle karşılaşıyorsunuz. Çoğu zaman, bisiklet şehir içinde hareket etmek için en hızlı yol. Şehrin merkezinde ve etrafında 530 kilometreye varan uzunluktaki yollarıyla da güzel parklar ve tarihsel binalar arasında dolaşmak çok keyifli.

Strazburg’un kendine özel bir şehir bisiklet sistemi var, ismi Vélhop. Telefonla aradıktan sonra şehrin herhangi bir yerinde bulunan 4400 Vélhop bisikletinden birini ödünç alabiliyorsunuz. Bisikleti bırakmak istediğinizde, bisikletinizin anahtarı ile uyumlu bir durağa bırakmanız yeterli.

 • Rota Alternatifleri: Notre Dame de Strasbourg – La Petite France Bölgesi – Jardin de l’Orange – Palais Rohan Sarayı ve Sanat Müzesi – Place du Marché-aux-Cochons-de-Lait – Musée d’Art Moderne & Contemporains – Jardin de Deux Rives
 • Fiyat: Günlük 5 Euro’dan başlıyor.
 • Rehberli bisiklet turları: 25 Euro’dan başlıyor.

Otelleri - Strazburg

2560 Oteller
Fiyatları gör

Eindhoven | Hollanda

Coğrafyanın düz olması sebebiyle hemen hemen Hollanda’daki bütün şehirler bisiklet kullanmaya gayet müsait. Eindhoven, Hollanda’dan bisiklet dostu şehirler listemize giren 3. şehir. Eindhoven, şehir yapılanması itibariyle bisikletle ulaşım üzerine kurulmuş bir şehir. Şehir merkezi ve dış halkalar arasındaki ulaşım ağının hemen her noktası bisiklete uygun şekilde tasarlanmış. Şehre özel, trafikte kalmış araçların arasından süzülerek geçmek anlamına gelen ‘Hovering’ diye bir akım bile oluşturulmuş. ‘The Blob’ ise Eindhoven’ın bisiklet mimarisine bir başka bir örnek. Baloncuklar şeklinde tasarlanmış bina aslında 1.700 bisiklete ev sahipliği yapan bir bisiklet parkı.

Ayrıca, Eindhoven’da Van Gogh’un ünlü tablosu Yıldızlı Geceler’den esinlenilmiş eşsiz bir bisiklet yolu bulunuyor. Teknoloji ve sanatın birlikteliği sonucu doğan yolda güneş enerjisiyle çalışan 50.000 minik taş bulunuyor ve hava karardığında bisiklet yolunu aydınlatıyorlar.

 • Rota Alternatifleri: Dommel Nehri – Stadswandelpark – Hoogstraat’daki vintage dükkanlar – Catharina Kerk – The Design House – Rodin ve Picasso’dan eserlerin bulunduğu Van Abbemuséet – Eindhoven Dizayn Akademisi
 • Fiyat: Günlük 8 Euro’dan başlıyor.
 • Rehberli bisiklet turları: 23 Euro civarında.

Otelleri - Eindhoven

312 Oteller
Fiyatları gör

Malmö | İsveç

Avrupa’nın biraz kuzeyine çıktığınız zaman, bir başka bisiklet dostu şehirle karşılaşmanız yüksek ihtimal dahilinde. İsveç’in en büyük şehirlerinden biri olan Malmö, genelinde bisiklet dostu olan Skåne bölgesinde bulunuyor. Malmö’deki yetkililer, uzun zamandır şehri bisiklet trafiğini arttırmak yönünde çalışmalar yapıyorlar. “Slut med fjollede bilture” Türkçe’ye “Anlamsız araba yolculuğuna son” diye çevirebileceğimiz kampanya sayesinde, şehirdeki bisikletli sayısı her geçen gün artmaya başlamış. Bunların yanında bisikletlilere pek çok kolaylık sağlanmış. Trafik ışıklarına eklenen tutunma aparatlarıyla kırmızı ışıkta durduğunuzda bisikletten inmenize gerek kalmıyor.

Uzunluğu 400 km’ye varan bisiklet yolları ile Malmö’nün pek çok yerini gezmek, alışveriş yapmak ve kültürel aktivitelere katılmak çok kolay. Bisikletin yanında paten ve kaykay için de pek çok seçenek bulunan Malmö’de 2000 metrekarelik, Avrupa’nın en büyük kaykay pisti yer alıyor.

 • Rota Alternatifleri: Batı Limanı – Malmøhus Kalesi ve Sanat Müzesi – Tasarım Merkezi – Moderna Museet Malmö – Halk Parkı – Möllevängen Bölgesi
 • Fiyat: Günlük 150 SEK.
 • Rehberli bisiklet turları: Ortalama 175 SEK.

Nantes | Fransa

İyi altyapı, iyi olanaklar ve yerel kurumların yaptığı iyi iş birlikleri sayesinde Nantes de listemize giren bir diğer bisiklet dostu şehir. Şehirde, bisiklet kullanımını arttırmak ve araç trafiğini azaltmak için büyük çaba sarf ediliyor. Araç trafiğine kapatılan pek çok sokak ve caddeye bisiklet yolları eklenmiş. Bir kaç günlük uzun bisiklet gezileri istiyorsanız Nantes ve Loire Vadisi görülmeye değer. 800 kilometrelik bölgeye yayılan üzüm bağları ve yerel şarap evleriyle bu geziyi daha keyifli kılmanız mümkün.

 • Rota Alternatifleri: Château des ducs de Bretagne – I’le de Versailles (Japon Bahçeleriyle birlikte) – Les Machine d’Ile – la Tour LU – Jules Verne Müzesi – Kraliyet Sarayı – Doğal Tarih Müzesi- Belem
 • Fiyat: Günlük 15 €
 • Loire Vadisi’nde bisiklet turu: 850 € civarında. (8 gün, kahvaltı, bağlara giriş ve şarap tadımları dahil.)

Bordeaux | Fransa

Sadece bir kaç yılda, Bordeaux (Bordoğ) şehir içi bisiklet kullanıcıları için büyük bir değişim gerçekleştirdi. Altyapı iyileştirmeleri ve bisikletçiler için özel düzenlenen olanaklar sayesinde, şehrin bisiklet trafiği arttı. Araç trafiğini azaltmak için tramvaylara yatırım yapılması ise trafiği büsbütün rahatlattı. Bordeaux’da şehre özel bir bisiklet kiralama sistemi bile oluşturulmuş. VCUB isimli sistemle birlikte, şehrin 139 noktasında bulunan istasyonlara kiralamaya açık 1500 bisiklet yerleştirilmiş. İstasyonlar, turist dostu olarak tasarlanmış ve otomatlar sayesinde ödeme yapmak son derece kolay hale gelmiş.

Tıpkı Nantes gibi Bordeaux’nun çevresi de bisikletle dolaşmaya uygun. Özellikle Fransız lezzetleri ve şaraplarıyla ünlü olan bu bölgeyi öneriyoruz.

 • Rota Alternatifleri: Modern Sanat Müzesi – La Gambetta (Küçük Paris olarak da biliniyor.) – Les Quais – Gross Cloche – Botanik Bahçesi – La Victoire – Musee D’Aquitaine
 • Fiyat: İlk 30 dk. ücretsiz. Sonrası saati 2 €
 • Rehberli bisiklet turları: 25 € civarı.

Otelleri - Bordeaux

5049 Oteller
Fiyatları gör

Antwerp | Belçika

Antwerp, Belçika’nın en bisiklet dostu şehri. Her yaştan insanın pedal çevirdiği şehrin, Antwerp’in en güzel binalarından biri olan Merkez İstasyon dahil, her yerinde bisiklet parkları bulunuyor. Şehri, tam bir bisiklet merkezi yapmak için ve listelerde daha yüksek sıralara çıkarmak için çabalayan yetkililer, 2019’un sonuna kadar devam edecek olan bir dizi altyapı çalışması için düğmeye basmış.

Şehrin kendine has kiralama sistemi olan Velo ile sadece bir kaç saniyede bisiklet kiralayabilirsiniz. Akıllı telefonunuza indireceğiniz Velo uygulaması ile birlikte size en yakın olan bisikleti bulabilirsiniz. Kullandıktan sonra, yine şehirde bulunan istasyonlardan birine bırakabilirsiniz.

 • Rota Alternatifleri: Het Steen – Saint Paul’s Kirken- Rubenhuis – Quartier Latin – Schoonselhof  Mezarlığı – Ecohouse – Antwerp Biraveleri – Merkez İstasyon
 • Fiyat: Günlük 4 €
 • Rehberli bisiklet turları: 18 €’dan başlıyor.

Otelleri - Antwerp

2462 Oteller
Fiyatları gör

Seville | İspanya

Seville, kısa sürede bisiklet yolu ağlarını büyük ölçüde arttırarak harika bir iş başardı. Öyle ki, Seville’nin etrafında bulunan diğer şehirler de Seville’yi örnek almaya başladı ve bisiklet dostu olma yolunda ilk adımlarını attılar. Umarım yakın bir gelecekte Güney İspanya’daki şehirlerin tamamı bisiklet yollarına sahip olur. Seville’nin yaptığı çalışmalar akabinde etkisini göstermeye başlamış ve başarılı olmuş, böylece şehirde bisiklet kullanımı 11 kat artmıştır.

Seville’de her yerde kiralanacak bisiklet bulabilirsiniz. Şehrin kiralama sistemi SEVici, 250’den fazla noktada 2500’den fazla bisiklete sahip. Yılın 330 günü güneşli Seville’de bisiklet sürmenin keyfini yaşamalısınız.

 • Rota Önerileri: Torre del Oro – Alcazar – Barrio de Santa Cruz – Guadalquivir nehri – Arkeoloji Müzesi – Maria Louisa Parkı – Casa de Pilatos
 • Fiyat: Günlük 12 €
 • Rehberli bisiklet turları: 20 €’dan başlıyor.

Avrupa’da nerede bisiklet kullandınız? Bize yazın!